Dzisiejsze mieszkania – projekty wnętrz z głową

by:

Budownictwo

Czym na przestrzeni kilkunastu lat różnią się nasze mieszkania? Każdy z nas, kto wychowywał się w latach 80-tych czy na początku lat 90-tych na pewno pamięta jak wyglądały wnętrza naszych rodzinnych domów w tym okresie. Nieodzownym elementem każdego mieszkania, często niedużego była nierzadko choćby boazeria i meblościanka. Warunki mieszkaniowe były dość trudne. Z powodu małych metraży trzeba było jak najwięcej zmieścić w ciasnych pokoikach. Projektowanie wnętrz w takich okolicznościach było zatem ciężkim kawałkiem chleba.

Ludzie bardziej stawiali na praktyczność i proste rozwiązania niż na estetykę i ład przestrzenny. Nie można było sobie pozwolić na przestronny wystrój w takich mieszkaniach. Często półki były zagracone różnymi szpargałami, pamiątkami z wakacji, zakurzonymi książkami. Boazerie i wspomniane wcześniej meblościanki optycznie bardzo zmniejszały przestrzeń, sprawiając przez to wrażenie dodatkowej ciasnoty i bałaganu w pokojach. Dominowały ciemne kolory, wzorzyste do przesady perskie dywany i duże składane wersalki, służące za dnia jako kanapy, a w nocy za łózko. Popularne również były ciężkie zasłony, zastawione paprotkami parapety i półki czy też ściany obwieszone pamiątkami rodzinnymi, skórami zwierząt i obrazami.

Jak jest dzisiaj? Ludzie są bardziej świadomi tego jak kolorystyka wpływa na odbiór pomieszczeń. Odeszło się praktycznie całkowicie od zabudowywania ścian boazeriami i meblami. Jeżeli mieszkanie jest małe, projektanci starają się o jak najjaśniejsze barwy mebli, podłogi i elementów wyposażenia. Architektura wnętrz dzisiejszych mieszkań jest zdecydowanie bardziej minimalistyczna i chłodna. Dominuje dążenie do przestrzeni. Dużo starań wkłada się w to, aby mieszkania nie sprawiały wrażenia zagraconych i ciasnych. Bardzo często nawet malutkie kawalerki dzięki odpowiednim zabiegom projektantów wyglądają na większe niż są w rzeczywistości. Meble są w prostych kształtach, nieskomplikowane w swojej formie. Ucieka się jak najbardziej od ciężkości i dużej kubatury którą miały stare przedwojenne szafy i komody. Wzorzyste dywany praktycznie zostały wyparte na rzecz wykładzin z jednolitych barwach.

Dużą uwagę zwraca się na to, aby okna były duże i wpuszczały bardzo dużo światła do pomieszczenia. Nie wiesza się zbyt wielu rzeczy na ścianach, aby jak najmniej optycznie zmniejszać wolną przestrzeń. Dominują za to pojedyncze obrazy, zdjęcia czy kolorowe fototapety. Bardzo często odpowiednie wykończenie mieszkań zleca się obecnie specjalistom, których na rynku nie brakuje. Profesjonalne projekty wnętrz w Krakowie oferuje – https://www.prostewnetrze.pl/ – którego właścicielką jest projektant wnętrz Maria Podobińska.

Comments are closed.